top of page

projekat ,,ZDRAVA HRANA SVAKOG DANA"

0

o projektu:

 

,,Zdrava hrana svakog dana" je projekat koji za cilj ima povratak prirodi i zdravim stilovima života, uključujući zdravu i organsku ishranu, i doprinus razvoju društva baziranog na etici koja obuhvata brigu o ljudima, brigu o zemlji, pravilnu raspodelu dobara.Podrška razvoju društva koje je otvoreno za aktivno uključivanje građana u život lokalne zajednice i njenu održivost. Do 100 građana/ki uključenih u edukaciju o organskoj proizvodnji i urbanom baštovanstvu,do 30 novih korisnika parcela, do 10 baštovana/kiuključeno u rad Ogledno-edukativneorganske parcele, do 200 učenika/ca osnovnih škola uključenih u radionice i do 20000 građana/ki informisano kampanjom. 

3

aktivnost:

“Zašto biljke vole drugare iz škole” radionice za 8 odeljenja iz 8 osnovnih škola iz gradskih šabačkih naselja. Polaznici/ce radionice biće kroz metode neformalnog obrazovanja upućeni na njihovo akivno uključivanje u čuvanje  životne sredine, kroz praktične vežbe biće im približena zemlja i važnost zdrave hrane koju jedemo. Radionice počinju od semptembra tj. od početka školske godine a trajanje pojedinačne biće kao dva školska časa.

1

aktivnost:

 

Priprema ,,Ogledno edukativne organske parcele" na površini od 60 ari. Hortikultule koje su posađene potiču od sertifikovanog semena dok samo zemljište nema sertifikat ali je prethodnom analizom zemljišta od strane Savetodavne poljoprivredne stručne službe Srbije utvrđen visok kvalitet zemljišta. Na oglednoj parceli rade zainteresovani korisnici bašte upisujući provedeno vreme u dokument ,,vremenske banke" na osnovu kojeg će se deliti stečena dobra. U saradnji sa Direkcijom za poljoprivredu Grada Šapca biće obezbeđena i prodajna tezga na ,,Zelenoj pijaci" u Šapcu a ostvarena dobit će se koristiti za funkcionisanje bašte.

Takođe, postavljen je i on-line formular preko kojeg zainteresovani građani mogu naručiti željeno povrće.

4

aktivnost:

 

,,Ceger solidarnosti" možemo smatrati inovativnom aktivnošću koja podrazumeva da će iz ,,ogledne parcele" dva puta mesečno biti dodeljivane korpe sa povrćem izabranim porodicama koje žive ispod ganice siromaštva a u koordinaciji sa Centrom za socijalni rad iz Šapca.

2

aktivnost:

 

Edukacija o organskoj proizvodnji i urbanom baštovanstvu. Radionice.

1. - osnove organskog baštovanstva

2. - zemljana arhitektura

3. - glistenjak

4. - permakulura 1.

5. - permakulura 2.

6. - urbano baštovanstvo 1. 

7. - urbano baštovanstvo 2.

8. - organska zaštita i prehrana bilja

9. - biodinamika

Radionice će se održavati od prve polovine jula pa do kraja septembra.

0

o projektu:

U razvijanje ove projektne aplikacije je uključen koordinaror i 3 baštovana i baštovanke. Do momenta predaje projekta projekat je prezentovan upravnom odboru, baštovanima i baštovankama i partnerima na realizaciji. Na taj način će oni imati veću motivaciju za učešće.Građani/ke će biti informisani putem javnog poziva u novinama i na elektronskim medijima, putem flajera i plakata i pozivom na Fejsbuku. U dogovoru sa Službom za zapošljavanje i Socijalnom službom biće obavešteni nezaposleni i siromašni građani/ke. Deca će biti dovedena u dogovoru sa direktorima/kama škola i učiteljima/cama, u okviru nastave vezane za časove Čuvara prirode. 

U organizaciju projekta biće uključene organizacije i institucije 

sa kojima Gradska Bašta ima uspostavljenu saradnju, i to Udruženje Svetlost, Udruženje EKOS, (administrativna i tehnička podrška), Grad Šabac, Srednja Poljoprivredna Škola, Stručna savetodavna poljoprivredna služba, Direkcija za poljoprivredu (savetodavna pomoć), RTV Šabac, Podrinskle novine i RTV As (medijska podrška), Baštalište, Permakultura, Baštenska inicijativa, Udruga Gredica i Bašta Ekologika Marela (savetodavna i stručna pomoć).

Van već postojećih partnerstava, ovim projektom će biti uspostavljena saradnja i sa osam osnovnih škola iz Šapca.

bottom of page