o nama
Ideja o Šabačkoj gradskoj bašti nastala je početkom 2014te godine. Iste godine smo i započeli proces javnog zagovaranja koje je nakon dve godine urodila plodom i dolazi do osnivanja tada a i dalje jedine gradske bašte na javnoj površini u Republici Srbiji
Godišnjica Šabačke gradske bašte ipokazala je da se projekat/koncept našao uspešnim.
Od početka do sada informacija je po nekim našim procenama sigurno došla do 500 000 ljudi koji su preko interneta , štampe, tv, radio došli do informacije. Većina značajnih portala, tv iz Srbije su prenele priču o bašti a reakcija kod konzumenata vesti su pozitivna ,,bravo šapčani". Šabačka gradska bašta je i dalje jedina kao takva u Srbiji da se realizuje na javnoj površini a retka je pojava i u regionu.
Trenutno 33 aktivnih baštovana, te uveče možete videti nekog od 60ak godina i bebu od 6 meseci:-). Postoji i još 30 parcela koje su slobodne i poslednji voz je za ovu sezonu da se neko priključi.
U bašti je na zajedničkom delu posađeno 40 domaćih stabala voća, postavljena su dva gljivarnika zajedničkim zalaganjem korisnika projekta.
Od osnivanja do danas osnovna sredstva za funkcionisanje obezbeđena su malim donacijama fizičkih lica, privrednog i javnog sektora.
Šabačka gradska bašta je poligon za socijalnu inkluziju, održivi razvoj i edukaciju mladih.
Možemo reći da je bašta školski primer uspešnog građanskog aktivizma.
U proteklih godinu dana podržani smo od strane sledećih donatora:
-Direkcija za poljoprivredu Grada Šapca je na osnovu napisanog projekta odobrila iz fonda namenjenog za poljoprivredu 40 000 brutto rsd za 2 pumpe za vodu, materijal i majstora koji pobija pumpe (Zdravko Jaje jedan od najpoznatih šabačkih majstora za pobijanje pumpi za vodu, potezne ručne), od tog iznosa izdvojeno je i za ručak 2000 rsd za 6 ljudi, 2000 rsd gorivo za idi-dođi do bašte.
-Udruženje Ekos 5 000 rsd koji su iskorišćeni za prve primpreme same parcele.
-Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Republike Srbije - Direkcija Šabac bez novčane naknade izvršila je mikrobiološku i hemijsku analaizu zemljišta, ustupila je svoje prostorije za prve sastanke baštovana.
-JKP Zelenilo Šabac je bez novčane naknade izvršilo jedno košenje trave na zajedničkom prostoru bašte kao i jedno tanjiranje kao završni deo pripreme parcele pred zasad.
-Golub petrol 40 litara goriva koje je iskorišćeno za mehanizaciju tokom pripreme parcele.
-Interblue d.o.o Šabac stari materijal koji je upotrebljen za podizanje prve alatnice.
-Karbo line, usluge prevoza materijala za alatnicu.
-NS Seme donacija organskog semena povrća.
-Elixir group 10000 rsd koji su iskorišćeni za postavljanje prve pumpe za vodu.
-Agrar Petrović donacija semenskog krompira za zasad u bašti.
-ABC Dizajn bez novčane nadoknade je štampao 40 postera i baner bašte.
-PWL kompanija donirala je štampu i majice ( 30 kom. a donacija je u procesu realizacije )
-Srednja poljoprivredna škola Šabac ustupila je bez nadoknade traktor i rukovaoca za poljske radove za pripremne radove prve godine na parceli.
-Udruženje Svetlost je u novembru prošle godine realizovala međunardni projekat a jedna od radionica ,,gradsko baštovanstvo" je realizovana u bašti. Tada 10ak mladih iz 6 radilo 4 dana i postavili plastenik (dimenzija dovoljnim za jednu porodicu) koji koriste svi članovi bašte za odgoj rasada recimo. Spiralni začinski vrt (aromatične biljke koje su posadjene u odnosu na druge biljke i stranu sveta) i održano je predavanje/radionica kako praviti prirodnu, bez hemikalija ličnu higijenu (sapun, pasta....). Takođe tokom tada je kupljen i osnovni alat za funkcionisanje bašte.
Ukupna vrednost iznosi 50000 rsd.
Početkom godine alatnica u bašti je dva puta provaljena i tada ja ukraden alat i pumpa za vodu.
Angaživanjem korisnika bašte ponovo je prikupljen jedan deo alata. ostvarene su zdrave komšijske veze sa naseljem ,,Mačvina kolonija" koja se nalazi u neposrednom okruženju.
Tekući troškovi za gorivo, telefon, štampu promotivnog materijala ( kseroks tehnologija ,,uradi sam"), grafički dizajn štampanog i digitalnog materijala, pr, video materijali, administracija naloga na socijalnim mrežama su doprinos samih protagonista šabačke gradske bašte.
Tokom godine održana je i nekolicina radionica za decu kao npr. ,,usvoji pasulj" ili ,,čarobno seme".